Hoşgeldiniz  

ANADOLUKAVAĞI: “DERTLER ANLATMAKLA BİTMEZ!..”

TaycanAs | 11 Eylül 2013 | Dünya, Genel, Gündem, Manşetler, Son Dakika

 

İlçemiz Beykoz’un önemli bir turizm merkezidir Anadolu Kavağı. Elbette, Beykoz’un değil, İstanbul’un göz bebeğidir Anadolu Kavağı. Yerli, yabancı turistlerin uğrak yeri, Yoroz Kalesi ve deniz kenarındaki restoranlarıyla, yıllardır bir cazibe merkezidir.

 

Beykoz’da başta belediye olmak üzere, turizm konusunda söylemler “Beykoz artık fabrikalarından arınmış bir yer. Bizim için bundan sonra Beykoz’da turizmdir. Beykoz’u İstanbul’un hatta Dünya’nın turizm merkezi haline getireceğiz” gibi beyanatları çok dinledik. Hatta yerel seçimler arifesinde de gerek iktidar, gerek muhalefet parti adaylarından da buna benzer söylemleri dinleyeceğiz seçim sathında meydanlarda.

 

Şüphesiz turizm demek boğazda balık rakı demek değildir, fakat hayatın da bir gerçeğidir. Göz ardı edilmesi, hatta kimilerine göre de bu yüzden Anadolu Kavağı’na hizmet gelmemesi de düşündürücüdür.

Beykoz Ses Gazetesi olarak, Anadolu Kavağı’nda muhtar ve mahalle sakinlerini dinledik.

 

Beykoz Ses: Siz kaç yıllık muhtarsınız?

 

Nurettin Sarıçiçek, Anadolu Kavağı Muhtarı: Ben aralıksız 30 yıllık muhtarım ve 3l yılını doldurmak üzereyim.

 

Beykoz Ses: Mahallenizin sorunlarını anlatır mısınız?
Nurettin Sarıçiçek: Bizim büyük sorunumuz şu gördüğünüz meydana bir düzenleme getirilmesidir. Bir de belediyeden doğru dürüst bir hizmet alamadık.

 

Beykoz Ses: Nasıl yani, on yıllık AK Partili belediyeden hiç mi hizmet alamadınız?

 

Nurettin Sarıçiçek: Yani şöyle söyleyebilirim, Muharrem Ergül Başkan döneminde, “ben Anadolu Kavağına gelmem, gelmek istemiyorum” dedi. Aynı benzer kelimeyi Yücel Çelikbilek Başkan da söyledi.

 

Beykoz Ses: Neden acaba, bir sebebi mi var.. Sormadın mı?

 

Nurettin Sarıçiçek: Sebebini ben de bilmiyorum. Sordum, kavgacı bir yer, geldiğim zaman hep kavga ediyorlar konuşurken dedi.

 

Beykoz Ses: Yani muhtar bütün derdin meydan ve başkanların söylediği laflar mı? Hangi hizmetler gelmiyor? Ne istiyorsunuz?
Nurettin Sarıçiçek: Kavağın dertleri anlatmakla bitmez. Yollarımız bozuk, kale yolları bozuk. Alt yapı yok. 30 işyeri var, kanalları denize akıyor. Deniz kıyıları olduğu gibi pislikten yosun tutmuş. Yuşa yolu yapıldı ama her ne hikmetse aşağının yani mahallemize giriş yolu (askeri alan) bir türlü genişletilemiyor. On yıldır sözde buralar yapılacak, yol genişletilecekti.

 

Beykoz Ses: Yoroz Kalesinde kazı yapılıyor. Buranın yolları da bir tuhaf, turist çıkıyor mu buraya, esasen nasıl bir çalışma istersiniz bu kaleye insanların rahat çıkmaları için.

 

Nurettin Sarıçiçek: Burası (Anadolu Kavağı) Dünya’nın tanıdığı bir yer. Tabi ki Yoroz Kalesi de. Oysa her vapur geldiğinde, belediyenin bir aracıyla ve insanlar rahatlıkla çıksalar güzel olmaz mı?

 

Beykoz Ses: Peki, eskiden nasıldı buralar?

 

Nurettin Sarıçiçek: Eskiden buralar çok güzel ve sakindi 1987 ye kadar. Ondan sonra kalabalıklaştı, nüfus da arttı. Bugün mahallemizin nüfusu iki bin.

 

Beykoz Ses: Belediye, ya da zabıta uğruyor mu buralara?
Nurettin Sarıçiçek: Belediyenin buralara geldiği hiç yok. Ancak şikâyet olursa geliyor.

 

Beykoz Ses: Siz burada tecrübeli yılların muhtarısınız. Vatandaştan ne gibi şikâyetler alıyorsunuz?

 

Nurettin Sarıçiçek: Başka yerlerden köpek bırakıyorlar buraya. Kavak adeta bir köpek çiftliği oldu. Çöp hususunda, iki süpürgeci temizlik elemanı var. Bu iki kişi; Yuşa, sahil, Anadolu Kavağı ve Kalenin temizliğine bakıyor. Sizce şu yaz günlerinde yeterli olur mu iki kişi?

 

Beykoz Ses: Son içki yasağı Anadolu Kavağı’nı nasıl etkiler?

 

Nurettin Sarıçiçek: İçki yasağı Anadolu Kavağını bitirir. Eskiden beri buraya gelen yerli yabancı turistler balık rakı olmadan masaya oturmazlar. Hadi yerliye anlatırsın da yabancıya nasıl anlatacaksınız.

 

Beykoz Ses: Hani sorunların başında meydan dediniz ya, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin buralarda bir düzenleme yapacağına dair duyumlar var.

 

Nurettin Sarıçiçek: Bu projenin gerçekleşmesi halinde Anadolu Kavağı halkı adına bizler büyük şehir belediyesine şükranlarımızı sunacağız.

 

 

 

Vatandaş Ne Diyor!..

 

Mustafa Gül- (51) Esnaf: Anadolu Kavağına iki dönemdir söz veriyorlar hiçbir şey yok ortada. Altı ay önce buraya geldiler, bir hafta içinde çalışmalar başlayacak dedi Yücel Çelikbilek. Yalancı çıktılar. Başkan hiçbir sözünde durmadı. Mahallemize hizmet yönünden. Dört yıl içinde iki kez geldi Anadolu Kavağına. 40 gün önce benim ablamın vefatı nedeniyle evimize başsağlığı dileği için gelen AK Parti bölge milletvekili Metin Külünk, bir hafta içinde Kavağın her tarafının asfalt yapılacağını, Belediye Başkanı, Kaymakam ve halkla beraber toplantı yapacağını söyledi.

 

Kamil Kadakal-(79) Em.Astsb.: Ben burada doğdum. Önceki başkan Muharrem Ergül eksiklerimizi tamamladı, sağ olsun. Turistik yer olan Anadolu Kavağında alt yapı sorunu olduğu için, üst yapı çalışmaları istenmektedir. Ancak turizm açısından çok kötü görünüm olan, turistlerin gördükleri özellikle kale yol taş yok diye yollar açılmadı, taşlar söküldü ve taş bulunmuyor deniliyor. Oysa bu taşlar mahallemizde bir AKP sempatizanının bahçesine döşendi. Ben bunun resmini çektim. İspatı var diyorum.

 

Necati Saral-(74) Em.Astsb.: En büyük şikayetimiz köpekler. Torunumu iki kez köpek ısırdı.

1311 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

© 2012 Beykoz Ses Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.