Hoşgeldiniz  

AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI AV.YÜKSEL BAKİ: “REFERANSIM BEYKOZ HALKIDIR, İLÇEMDİR”

TaycanAs | 02 Ekim 2013 | Dünya, Genel, Gündem, Manşetler, Son Dakika

AK Parti Beykoz Belediye Başkan aday adaylığını açıklamak üzere Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Av. Yüksel Baki, yerel basın temsilcileri ile bir araya gelerek, resmi açıklamasını yaptı.

Ak Parti Beykoz Belediye Başkan aday adaylığını açıklamak üzere Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Av. Yüksel Baki, yerel basın temsilcileri ile bir araya gelerek, resmi açıklamasını gerçekleştirdi. Baki, burada yaptığı konuşmada, 2004 senesinden beri bu yönde bir düşüncesi olduğunu ifade ederek, “ yola çıkmaktaki referansım Beykoz halkıdır” dedi. Görev aldığı takdirde, ilk önceliğinin Beykoz’daki doğal SİT’i kaldırmak olduğunu da ifade etti.

Bazı aile dostları eşliğinde basın açıklamasında bulunan Av.. Yüksel Baki,  ( Metro Davası) ile ilgili olarak yöneltilen bir soru üzerine ise, söz konusu davanın kendisi ile ilgili olmadığının zaten davanın başından itibaren belli olduğunu ve davada beraat ettiğini hatırlatarak, “ bu dava ile ilgili olarak alnım ak ve açık” dedi.

Baki, “ Beykoz’un kalkınmasının önündeki en büyük engel” olarak nitelediği SİT Alanları konusuna da değinerek, en büyük hayalinin aday olduğu ve göreve geldiği takdirde, üçüncü derece SİT alanlarını kaldırmak olduğunu belirterek, “ seçilip göreve geldiğimizde birinci önceliğimiz bu olacak” açıklamasında bulundu.

Av. Yüksel Baki: Referansım, Beykoz halkıdır.

Kanlıca Mihrabad Restoran’da yerel  basın mensupları ile bir araya gelen Belediye eski Başkan Yardımcısı Av. Yüksel Baki, katılımlarından dolayı teşekkür ettiği misafirlerine, Belediye Başkan aday adaylığını resmi olarak şu sözler ile duyurdu: “ 2014 Mart ayıda yapılacak olan yerel seçimler için ülkemizin her yerinde seçim heyecanı yaşandığını biliyoruz. Beykoz ilçemiz de seçim atmosferine girmiş bulunuyor. Öncelikle bu seçimin bütün siyasi partiler ve aday adayları için hayırlı olmasını diliyorum. 20 yıldır Beykoz’da ikamet eden ve 9,5  yıldır Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürüten bir kardeşiniz olarak, ben de ekibim ile birlikte bu demokratik yarışa katılarak, Ak Parti’den aday adaylığı sürecimi başlatmış bulunuyorum.

Bundan sonra da aynı olacak.

Beykoz’da bulunduğum ve görev yaptığım yıllar içinde eğitimci ve hukukçu kimliğimin yetki ve sorumluluklarını Beykozlu insanımızın menfaat ve utku için kullanma gayreti içinde oldum. Kapım, Beykozlu kardeşlerime daima açık oldu. Onlar ile iç içe, onlardan biri olarak yaşamaya azami ölçüde gayret gösterdim. Bundan sonra da inşallah aynı duygu ve düşünceler ile hareket edeceğim.

Hizmet felsefemin arkasında, Recep Tayyip Erdoğan’ın ilkeleri var.

Yerel yönetimdeki hizmet felsefemin arkasında, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilke ve uygulamaları var. Kendisinin Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemlerde sergilediği anlayış, bugün Ak Partili belediyelerimizin hizmet etme sistemimizin temeli olarak yaşamaya devam ediyor. Bu sistemimizin temelinde insanımıza hizmet etme aşkı, finans ve insan kaynaklarının sağlıklı yönetimi, kapımızın halkımıza daima açık olması ilkeleri var.

Ak Parti mensubu olmaktan iftihar ediyorum.

Mensubu olmakla iftihar ettiğim Ak Parti hükümetinin Türkiye’deki performansı hepimizce malum. Ülkemizdeki bu istikrar ve güven unsuru, yerel yönetimleri de olumlu biçimde etkilemekte ve bu etki, belediyeler eliyle günlük yaşantımıza ‘ hizmette kalite’ damgasını vurmaktadır. Bu bağlamda Beykoz Belediyemiz de, ilçe halkımızın takdir ve teveccühlerine mazhar bir yönetim olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Beykoz’u, halk ile birlikte en iyi şekilde planlamak kaçınılmaz görev.

Takdir edersiniz ki, toplumsal yapı çok dinamik dengeler üzerinden ilerler. Siyaset de halkın nabzıyla iç içe bir durum olarak toplumsal denge ve dinamiklerin en önemli göstergelerinden biridir. Ben siyasetin ve yerel yönetimin içinde bir kardeşiniz olarak Beykoz’a değişik açılardan baktığımda, bu ilçenin geleceği için bazı önemli sosyal ve fiziki değişimleri görebildiğimi düşünüyorum. Ve bir siyasetçi, bir yönetici olarak önümüzdeki yılların Beykoz’unu, Beykozlular ile birlikte en iyi şekilde planlamanın kaçılmaz bir görev olarak önümüzde durduğuna inanıyorum.

Beykoz, cazibe merkezi olacak

Beykoz yakın gelecekte iki köprünün arasında bir ana arter gibi kalacak ve önemli bir cazibe merkezi olacak. Bu yeni dönemin çok sağlıklı planlanması ve gerçekleşmesi gerekiyor.

Bunun dışında ilçemiz SİT alanı ve yüzde 80’i ormanlardan oluşuyor. Buna bağlı olarak Hazine ile vatandaşlar arasında çeşitli mülkiyet sorunları var. Sağlık, eğitim, evde bakım, spor, köylerimizdeki üretim ve ürünlerin pazarlanması, sosyal mekanlara olan ihtiyaç, İstanbul ile daha sağlıklı ve yoğun bir entegrasyon gibi bir dizi sorunlarımız ama daha da önemlisi çözüm ve açılım imkânlarımız da var.

2004 yılından beri Beykoz Belediye yönetimindeyim.

İşte tam da bu noktada, 2004 yılından beri Beykoz Belediye yönetiminde olan bir kardeşiniz olarak, ben ve ekibim, Beykoz’u ilgilendiren bütün bu konularda somut, elle tutulur, geleceğe dönük, hayalcilikten uzak bir yapılanma programı içine girmiş bulunuyoruz. Bunu yaparken bütün STK’larımızın ve ilçemizdeki hemşerilerimizin görüş ve arzuları elbette ki, bizim için birinci derecede önem arz ediyor.

Zaman, hizmet etme zamanıdır.

Biz şuna inanıyoruz: Ülkemizde sadece siyasete dayalı yerel yönetim anlayışı artık geride kalmıştır. Zaman, insanımızın daha sağlıklı, daha konforlu yaşayabilmesi için proje ve hizmet etme zamanıdır. Girdiğimiz bu demokratik yarışta biz bu göreve talip olurken; ayakları yere basan, belirli bir tecrübeye dayanan ve sayın Başbakan’ımızın ülke için uygulamaya koyduğu büyük misyon ve vizyona entegre bir hizmet anlayışını önceliğimiz olarak kabul ettik.

Kendimizi buna hazır hissediyoruz.

Seçim için aday adaylığı ilk ve önemli bir süreç. Bu süreçte bizleri teşvik ve destekleriyle onurlandıran çok sayıdaki dostlarımıza ve sevenlerimize teşekkür ediyorum. İlçemizdeki çok sayıdaki STK ve değişik kurum ve kuruluşların yöneticilerinin desteği için de ayrıca şükranlarımı ifade etmek isterim.

Ekibimiz ile çıktığımız bu hizmet yolunda, Beykoz için çok yönlü bir yere yönetim anlayışını hayata geçirmenin kararlılığı içindeyiz ve kendimizi buna hazır hissediyoruz.

Centilmence bir süreç olacak.

Bu, demokratik bir yarıştır ve Ak Parti siyasal geleneği içerisinde centilmence bir süreç olarak gerçekleşecektir. Sonuçların şimdiden hepimiz için ve Beykoz için hayırlı olmasını temenni ediyorum…”

 

Basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Belediye Başkan aday adayı Av. Yüksel Baki, basın açıklamasının ardından ise, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Baki’nin, bu kapsamda verdiği yanıtlardan bazıları şu şekilde:

Şu anda ektiğimi biçiyorum diyebilirim!

Aday adaylığım gerek AK Parti nezdinde, gerekse Beykozlular nazarında çok iyi bir şekilde karşılandı; iyi bir şekilde karşılık buldu. İnsanlardan çok iyi bir dönüş aldım. Ben şu anda ektiğimi biçiyorum diyebilirim. Görev yaptığım dönemde insanlara kapımı açık bırakmamın, güler yüzlü davranmamın, alçak gönüllü hareket etmemin meyvelerini şimdi aldım.

Yücel Çelikbilek’ten helalliğini istedim.

Sayın Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek ile birlikte bu konuyu istişare ettim, kendisine teşekkür ettim. Helalliğini istedim. Çünkü 4,5 yıl Belediye’de çok önemli işlere birlikte imza attık. Ayrıca bu konuyu İlçe’de Teşkilat mensubu arkadaşlarım ile ve ulaşabildiğim Meclis üyesi arkadaşlarım ile de istişare ettim; gayet memnun karşılandı.

Alnım ak ve açık!

70 sanıklı bir davanın ( Metro Davası) 69. sırasında yargılandım. Burada hazırlık soruşturması hukuka çok aykırı bir şekilde yürütüldü. Hakkımda en ufak bir delil, somut iddia, elle tutulur, göz ile görülür hiçbir şey yok. Sonucunda da beraat ettim.   Bu dava ile ilgili alnım ak, alnım açık. Bir defa hâkim karşısına çıktım; olayın benimle ilgili olmadığı zaten baştan belliydi… Beraat kararı da elimde.

Beykoz halkının hizmetkârı olmaya talibim.

Benim yola çıkmaktaki referans noktam Beykozlular. Ben Beykozluları seviyorum; Beykoz’da yaşamayı seviyorum. Biliyorum ki, Beykozlular da beni seviyorlar. Ben Beykozlulardan aldığım güç ile, onlardan aldığım sevgi ile yola çıktım. İnşallah bu yolda da onların hizmetkârı olmaya talibim. Referansım Beykoz halkıdır, referansım İlçe Teşkilatı’dır.

 

2004’ten beri böyle bir hayalim vardı.

Görev yaptığım 9,5 yıl içinde her zaman zevk ile, şevk ile çalıştım. Galip Öztürk Davası’nın beni yolumdan çevirmesi, azmimi kırması mümkün değil. ( Belediye Başkanı olmak konusunda) daha önceden düşüncem vardı. Benim baştan beri, ta 2004’ten beri böyle bir hayalim vardı. Yani, bu, şu anda karar verdiğim bir olay değil.

Benim farkım… insanları seviyorum

Uzlaşmacı bir siyasetten geliyorum. ‘ Benim farkım ne’ diye sorarsanız, ben insanları seviyorum; Beykoz’a da aşığım. Bu enerjimi, bu birikimimi, 10 yılda kazandığım tecrübelerimi Beykoz halkı için vakfetmek istiyorum.

Rüzgarlıbahçe Davası’nda yargılandığım için gurur ve onur duyuyorum.

Rüzgarlıbahçe’deki parselleri vatandaşlarımıza sattığımız için şu anda hem 5. Dönem Belediye Meclisi üyelerimiz ve ilgili dönem Belediye Başkanımız, hem de şimdiki Belediye Başkanımız ve Meclis üyelerimiz ve Belediye bürokratları olarak 57 kişilik davada ben de yargılanıyorum. Açıkça şunu söyleyeyim: Ben, burada yargılandığımdan dolayı onur duyuyorum, gurur duyuyorum. Beykoz’a vatandaşlar 30 yıl, 40 yıl önce gelmiş, para vererek o arazileri almışlar. Biz de 1987 yılında İmar Islah Planı ile aldığımız yerleri 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu gereğince sattık; bu nedenle hakkımızda dava açıldı. İddiayı söyleyeyim: Cumhuriyet Halk Partisi’ne mensup Meclis üyeleri, ‘ hayır! Bu parselleri vatandaşa satamazsınız; bunları tekrar hazine’ye iade edeceksiniz!’ dediler. Bunun üzerine hakkımızda müfettiş tayin edildi ve en son Beykoz Cumhuriyet Savcılığı tarafından hakkımızda böyle bir dava açıldı. Ben bunun cezasına da, sonucuna da razıyım. Bu davada ne benim, ne Belediye Başkanımızın, ne de Meclis üyesi arkadaşlarımızın en ufak bir kusuru yoktur; biz kanunun verdiği görevi yerine getirdik… Dava henüz devam ediyor… Biz bunu yaparken ( ilgili kurumlardan) da izin almışız…

Belediye Başkanımız benim ağabeyimdir

( Aday adaylığınızdan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in 2014 yerel seçiminde aday olmayacağı şeklinde bir yorum çıkarabilir miyiz?)…Buradan öyle bir yorum çıkarmamız doğru olmaz. Belediye Başkanımız hem şu andaki dönemde, hem de geçmiş dönemde Beykoz’a çok önemli hizmetleri olmuş bir büyüğümüzdür, benim de ağabeyimdir. O da aday adayı olabilir, ben de olabilirim, başkası da olabilir. Neticede bunun kararını Teşkilat büyüklerimiz verecek.

 

SİT Alanı’nı kaldıracağım.

Benim hayâlimde şöyle bir proje var: İlçemiz SİT alanı. ( Beykoz), 15 Kasım 1995’te SİT alanı ilân edildiğinde bir SİT derecelendirmesi yapılmış… Birinci, ikinci ve üçüncü derece SİT alanı olmak üzere. Bir de 1 ve 2’nin dışında kalan yapılaşmış alanlarımız var. Onlar da 3.derece SİT alanları. Rüzgarlıbahçe, Çubuklu ve Kavacık’ın bir kısmı, Göksu, Göztepe, Gümüşsuyu, Soğuksu, İncirköy. Bu mahalleler uzunca yıllardan beri iskân edilmiş. Benim hedefimde, bu yerleri tamamıyla SİT dışına çıkarmak yatıyor. Bunun nasıl yapılacağını daha sonra paylaşacağım… Seçilip göreve geldiğimiz takdirde birinci önceliğimiz bu olacak. Bu, Beykoz’un istihdamı, kalkınması ve büyümesinin önündeki en büyük engel. Bunu başarabilirsek, Beykoz açmazlarını inşallah atlatacak.

Projelerini daha sonra paylaşacak

Ak Parti Beykoz Belediye Başkan aday adayı Av. Yüksel Baki, yaptığı açıklamada, projeleri ile ilgili olarak basın mensuplarına daha sonra ayrıca bilgi vereceği hatırlatmasında da bulundu.

 

 Av. Yüksel BAKİ

Beykoz’a hizmette daha iyisi…

1967 yılında Ordu’nun Ulubey ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ordu’da tamamladıktan sonra Trakya Üniversitesi Eğitim Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Bir süre Kars, Ordu ve Beykoz’da öğretmenlik yaptı.

1994 yılında ikinci Üniversite öğrenimini tamamlayarak Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1996-2004 yılları arasında Beykoz’da avukatlık yaptı. Bu süre içinde çeşitli kurum ve kuruluşların avukatlığını üstlendi. Ayrıca İstanbul Barosu Beykoz Bölge Temsilciliği ve CMUK Bölge Temsilciliği görevlerinde bulundu.

2004 ve 2009 yıllarında yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den meclis üyeliğine seçildi ve kesintisiz olarak 9.5 yıl Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı yıllarda Encümen Başkanlığı görevini de üstlendi.
Görev süresince Mali Hizmetler Müdürlüğü, Hukuk İşleri Müdürlüğü, Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü çalışmalarının sorumluluğunu üstlendi.
Bu süre içerisinde özellikle Beykoz’un İmar ve Mülkiyet konularındaki çalışmaları bizzat yürüttü. İlçenin tamamının SİT alanı olması ve Beykoz’un %80’inin kamu arazilerinden müteşekkil olması dolayısıyla, hazineye ait olup vatandaşlar tarafından konut olarak kullanılan taşınmazların 4706 sayılı Kanun uyarınca, Milli Emlak Genel Müdürlüğünden devralınarak vatandaşlarımıza tapu verilmesi çalışmalarında aktif olarak görev yaptı.

Meslek yaşamı ve Belediye Başkan Yardımcılığı süresince yerel yönetim ve hukuk alanında çok sayıda sertifika programlarına katılan Yüksel BAKİ;

Beykoz Kaymakamlığı ve Bağlı Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Beykoz Polis Hizmetleri Derneği, Beykoz Spor Kulübü Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Beykozlu Doğu Karadenizliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Ulubeyliler Derneği gibi çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşunda aktif olarak yer aldı.

Evli ve iki çocuk babası olan Yüksel Baki, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

23 Eylül 2013′te Ak Parti’den Beykoz Belediye Başkan Aday Adaylığı için  Belediyedeki Başkan Yardımcılığı görevinden ayrıldı.

Av. Yüksel BAKİ 20 yıldan bu yana Beykoz’da ikâmet etmektedir.

1336 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

© 2012 Beykoz Ses Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.